Schola – Zespół Czwarty
Motto Zespołu Czwartego: "Śpiewamy Panu chwałę"
Zespół Czwarty posługuje w parafii św. Jakuba Ap. Wywodzi swoje korzenie z Grupy Modlitewnej Odnowy w Duchu św. "Apostoł". Nasza posługa jako scholi parafialnej trwa już ponad 30 lat!
Zespół ma na swoim koncie wiele różnych dokonań, w tym m.in.: nagrania klasycznych wersji kolęd, tradycyjnych pieśni Triduum Paschalnego oraz kolęd i pastorałek w nowoczesnych, rockowych aranżacjach, które zostały wydane w formie demo Radia Victoria pt. "Kolędy najlepsze na świecie". Zespół występował na festiwalach i przeglądach muzyki chrześcijańskiej, m.in. zajmując II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Psallite Deo" w Kutnie – Woźniakowie oraz II miejsce podczas Cecyliady, organizowanej przez Ośrodek Salezjański w Żyrardowie. Animowaliśmy także śpiew podczas II Diecezjalnego Kongresu Odnowy w Duchu Świętym w 2002 r., który odbył się w łowickim Seminarium. W roku 2003 przygotowaliśmy oprawę muzyczną do zorganizowanego w Skierniewicach "Marszu dla Jezusa".
W roku 2004, w składzie rozszerzonym o zaprzyjaźnionych muzyków, zagraliśmy kilkanaście koncertów, odwiedzając parafie na terenie Diecezji Łowickiej. Wykonywaliśmy nowocześnie zaaranżowane kolędy i pastorałki oraz pieśni uwielbienia - w tym wiele własnych utworów. Byliśmy także gośćmi Biesiady Rodzinnej organizowanej przez Parafię Katedralną w Łowiczu.
Zespół jest także inicjatorem i organizatorem koncertu "Kolędowanie Folkiem Strojone", który odbył się w Skierniewicach w styczniu 2009 r. Wiosną 2009 zorganizowaliśmy w Skierniewicach koncert ewangelizacyjny „Harmonia głosów i serc”. W 2011 wystąpiliśmy na koncercie papieskim w Kozłowie Biskupim, koncertowaliśmy także w Żyrardowie podczas miejskich obchodów Dnia Rodziny. Do idei wspólnego kolędowania, opartego o różne style muzyczne i wokalne, powróciliśmy koncertami "Kolędy na Nowy Ro(c)k" w latach 2015/2016. Latem 2016 byliśmy gośćmi jubileuszowego festynu parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.
Zespół Czwarty sięga także często do bogactwa starodawnych śpiewów Kościoła. Od kilku lat wykonuje nabożeństwo "Gorzkie Żale" w wielogłosowym, chóralnym opracowaniu, włączając się w liturgię parafii skierniewickich oraz m.in. w Żyrardowie, Lubani oraz Wesołej. W latach 2013 - 2016 Zespół przygotował i prowadził śpiew "Akatystu ku czci Najświętszej Maryi Panny" w parafiach w Skierniewicach, m.in. podczas peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego po Diecezji Łowickiej.
W listopadzie i grudniu 2014 r. zorganizowaliśmy warsztaty śpiewu liturgicznego, poświęcone tematyce adwentu – z refleksją teologiczną oraz nauką tradycyjnych śpiewów Kościoła. Od kilku lat wykonujemy także "Akatyst do Ducha Świętego".
Największą i najbardziej znaną inicjatywą Zespołu Czwartego są Warsztaty Wokalne HARMONIA organizowane od roku 2005. W 2016 HARMONIA odbyła się już po raz jedensaty. W ciągu kilkunastu edycji w Warsztatach wzięło udział łącznie blisko 1.000 uczestników, z chórem zagrało 53 muzyków oraz zaśpiewało 26 profesjonalnych solistów z Polski, Belgii, Słowacji i Kanady. Warsztaty są doskonałą okazją do zaprezentowania swoich umiejętności, poznania nowych utworów, występu w dużym chórze, a także "podszlifowania" umiejętności wokalnych oraz nawiązania kontaktów z innymi śpiewającymi i muzykami. W roku 2007 koncert finałowy Warsztatów HARMONIA zainaugurował I Kongres Eucharystyczny Diecezji Łowickiej. Przez kilka lat Warsztaty towarzyszyły Tygodniowi Kultury Chrześcijańskiej w Skierniewicach.
Warsztatom od lat patronują najważniejsze instytucje i osoby państwowe i kościelne, wśród nich: Marszałek Sejmu RP, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego Konferencji Episkopatu Polski, Biskup Łowicki, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Skierniewice. W 2011 – roku prezydencji Polski w UE, Warsztaty odbyły się pod auspicjami Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego.
Zespół Czwarty w dalszym ciągu aktywnie uczestniczy w życiu parafii św. Jakuba Ap. oraz innych skierniewickich parafii animując śpiew podczas liturgii, rekolekcji, spotkań i czuwań modlitewnych oraz uroczystości kościelnych. W kościele św. Jakuba można nas usłyszeć w każdą niedzielę o godz. 9.30.
Co roku uczestniczymy w dniach skupienia pod hasłem "Wiara czyni cuda", pogłębiając osobistą relację z Panem Bogiem i powierzając mu prowadzenie naszej wspólnoty. Nasze wyjazdy dofinansowuje Fundacja CARITAS Diecezji Łowickiej oraz Proboszcz parafii. św. Jakuba.
Z okazji 35-lecia Zespołu Czwartego okolicznościowy list skierował Ordynariusz Łowicki Ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba.
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 20 maja 2018 r. o godz. 9.30. w kościele św. Jakuba Ap. odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji obecnych i dawnych członków Zespołu.
Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Księdza Proboszcza parafii św. Jakuba Ap. i z udziałem przedstawicieli władz miejskich z Prezydentem Miasta Skierniewice była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów Jubileuszu 35-lecia scholi Zespół Czwarty, które trwały od września 2017 do czerwca 2018. W ramach obchodów jubileuszowych Zespół zrealizował program formacyjny – cykl spotkań modlitewnych w Domu Sióstr Apostolinek, oraz działania o charakterze artystyczno-ewangelizacyjnym, w tym: 12. edycję Warsztatów Wokalnych HARMONIA „KolędyGOSPEL.SKC”, a także skierowany do dzieci w wieku szkolnym projekt Chrześcijańska Akademia Śpiewu. Byliśmy także obecni podczas Wieczoru Chwały zorganizowanego w sobotę 28 kwietnia 2018 w Niepokalanowie z okazji 100. rocznicy święceń kapłańskich św. Maksymiliana Marii Kolbego, gdzie animowaliśmy śpiew.
Finał Jubileuszu 35-lecia Zespołu Czwartego miał miejsce 2 czerwca 2018 r. w Niepokalanowie, kiedy nabożeństwa w tamtejszym sanktuarium, schola dokonała zawierzenia sercu Maryi, prosząc
o dalsze prowadzenie i Boże błogosławieństwo.
W roku 2020 w okresie epidemii Covid-19 Zespół Czwarty prowadził intensywną działalność poprzez media społecznościowe. W okresie Wielkiego Postu oraz Wielkanocnym opublikował archiwalne nagrania ze zbioru „Będę śpiewał Tobie”, nagranego w roku 1997 w studiu Radia VICTORIA. Utwory dostępne są tutaj: https://soundcloud.com/user-861946192
W święto patronki Europy - św. Katarzyny Sieneńskiej - 29 kwietnia 2020 r. o godz. 13.00 odbyła się premiera nagrania Zespołu Czwartego „Step by Step”. Nagranie zostało zrealizowane w warunkach odosobnienia - 13 osób nagrało partie wokalne w swoich domach w Skierniewicach, Krakowie oraz Hoeilaart (w Belgii). Partię solową wykonała Kasia Zawiślak-Dolny, która wystąpiła z Zespołem Czwartym podczas koncertu Kolędy na Nowy Ro(c)k w styczniu 2015 r. Kasia jest absolwentką PWST w Krakowie w klasie mistrzowskiej prof. Jerzego Treli. Zdobyła Drugą Nagrodę Aktorską i stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę zespołową na XXVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Kasia jest aktorką Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.
Utwór „Step by Step”, który w roku 1991 napisał David „Beaker” Strasser, znany jest z wielu wykonań artystów chrześcijańskich w USA, a także z Warsztatów Wokalnych HARMONIA.
Autorem instrumentacji, aranżacji, produkcji, miksu i masteringu utworu w wykonaniu Zespołu Czwartego jest Ignacy Wojciechowski.
Nagranie dostępne jest tutaj: https://soundcloud.com/user-861946192/zespol-czwarty-step-by-step
Uczestnicy Zespołu Czwartego: Joanna Banaszczyk (obecnie na studiach w Poznaniu), Maria Banaszczyk, Joanna Białek, Agnieszka Bodera – Wirkus (obecnie zam. w Brukseli), Grzegorz Kowalski - kierownik ds. technicznych, Dorota Michalak (obecnie mama swoich dzieci), Zofia Jadwiga Mynett, Małgorzata Mynett, Łukasz Sobczak, Aneta Wojciechowska – menedżer, Antek Wojciechowski, Ignacy Wojciechowski, Paweł Wojciechowski – kierownik muzyczny, Hania Wojciechowska, Małgorzata Wojtyniak.
Duszpasterzem Zespołu Czwartego jest ks. Piotr Jóźwiak.
Kontakt do Zespołu Czwartego:
- tel.: 505 014 915
- e-mail: [email protected]
- www: http://zespolczwarty.pl/
- FB: https://www.facebook.com/zespol.czwarty/